Chotkové

historie rodu:

Chotkové pocházejí ze starobylého českého rodu, který měl ve znaku část kola (k této rodině patřili mimo jiné také Lažanští). V období stavovské vzpoury se Chotkové sice postavili proti Habsburkům, takže jim byla zkonfiskována většina majetku, přesto ale potomci dokázali znovuobnovit rodové bohatství a prestiž.
Václav Antonín Chotek (1674-1754) byl povýšen roku 1723 do hraběcího stavu a v letech 1735-38 byl místodržícím v Čechách. Sňatkem získal Václav Antonín statek Veltrusy, kde vystavěl barokní zámek. Jan Rudolf Chotek (1748-1824), stavitel empírového zámku Kačina, měl šest synů. Jan, Josef, Karel a Hermann rozdělili rod Chotků do čtyř linií, z nichž však všechny postupně během 19. a 20. století vymřely. Jméno rodu Chotků poté přešlo po přeslici na rodinu Pallavicini-Terlago-Chotek.

podoba erbu:


Úplně původní štít Chotků z Chotkova byl červený s polovinou kola, později, na doklad spřízněnosti s Chotky z Vojnína zůstala polovina kola v dolní části štítu a horní část byla rozdělena na stříbrné a červené pole. Roku 1745, kdy Chotkové získali říšský hraběcí stav, byl jejich erb polepšen. Dosavadní erb se stal srdečním štítkem uprostřed čtvrceného štítu, kde je první a čtvrté pole zlaté s černým říšským orlem a druhé a třetí pole je modré se zlatým vztyčeným medvědem (dědictví po saském rodu Charvátů z Barštejna, jehož poslední členka se provdala do rodu Chotků).
Nad erbem je hraběcí koruna, štítonoši jsou zlatí medvědi.

literatura a doporučené internetové stránky:

Petr Mašek: Modrá krev, Praha 1999
Ivo Cerman: Chotkové - Příběh úřednické šlechty, Praha 2008
Eva Lisá: Karel hrabě Chotek. Nejvyšší purkrabí Království českého, Praha 2008
Petra Načeradská: Poslední Chotkové ve Veltrusech, Praha 2015